avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grupa a II-a de munca ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grupa a II-a de munca ?

Buna ziua !

Va rog foarte frumos sa ma lamuriti
in legatura cu urmatoarea problema:
- personalul contractual care lucreaza in cadrul institutiei noastre
si au incheiat un Contract individual de munca
primesc, in fiecare luna, un spor de conditii vatamatoare de 15%
din salariul de baza.

Va rog frumos sa imi spuneti:
- daca acest spor de conditii vatamatoare de 15%
face ca salariatilor respectivi se li se recunoasca faptul ca
timpul lucrat in astfel de conditii de munca sa li se recunoasca
la pensie ca si perioade în care au desfășurat activități în locuri de muncă
încadrate în grupa a II-a de muncă ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 22:07, 6 August 2017
Nu are nicio legatura acordarea acelui spor cu incadrarea in conditii deosebite/speciale de munca.

Conditiile deosebite se refera la acordarea de grupa de munca si era posibila daca se intocmeau anual documente la nivelul institutiei publice angajatoare, se obtineau avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locurile de munca propuse a fi incadrate in conditii deosebite.

Astfel , nominalizarea persoanelor care se încadrează în grupele I și II de muncă se facea de către conducerea unităților împreună cu sindicatele libere din unități, ținîndu-se seama de condițiile deosebite de muncă concrete în care își desfășoară activitatea persoanele respective .

Acordarea de sporuri pentru conditii vatamatoare este cu totul altceva - se acorda niste sporuri la salariu, sporuri mentionate in legislatie - intrucat vorbim despre sectorul bugetar.
Ultima modificare: Vineri, 4 August 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Salariatii institutiei noastre iau acest spor pentru ca Legea muzeelor prevede acest spor, locul de munca fiind periculos din cauza ciupercilor, fungilor, a bunurilor vechi de peste 200-300 de ani.
Spuneti-mi va rog ce diferenta este intre grupa de munca si acest spor ?
oanaportar a scris:

.....
Spuneti-mi va rog ce diferenta este intre grupa de munca si acest spor ?



Reiterez raspunsul dat anterior :

Conditiile deosebite se refera la acordarea de grupa de munca si era posibila daca se intocmeau anual documente la nivelul institutiei publice angajatoare, se obtineau avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locurile de munca propuse a fi incadrate in conditii deosebite.

Astfel , nominalizarea persoanelor care se încadrează în grupele I și II de muncă se facea de către conducerea unităților împreună cu sindicatele libere din unități, ținîndu-se seama de condițiile deosebite de muncă concrete în care își desfășoară activitatea persoanele respective .

Acordarea de sporuri pentru conditii vatamatoare este cu totul altceva - se acorda niste sporuri la salariu, sporuri mentionate in legislatie - intrucat vorbim despre sectorul bugetar.
Va multumesc din tot sufletul pentru lamuriri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa de munca Cristian1116 Cristian1116 Buna ziua, Am o intrebare privind grupa de munca, sunt mecanic de locomotiva la privat in Romania si noi nu beneficiem de grupa de munca pe CIM. ... (vezi toată discuția)
Grupele de muncă sunt aplicabile obligatoriu și microîntreprinderilor ... Marcel Hau Marcel Hau Grupele de muncă sunt aplicabile obligatoriu și microîntreprinderilor particulare ? (vezi toată discuția)
Am dreptul la grupa aii de munca bokor alexandru bokor alexandru in perioada dec.1981 mar. 1986 am lucrat la intreprinderea de retele electrrice deva ca muncitor necalificat categoria lucrari grele baza. a-si dori sa ... (vezi toată discuția)