Forum Discuţii juridice Executare silită Plata cautiune pentru suspendare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Plata cautiune pentru suspendare executare silita

Buna ziua! Am achitat cautiunea pentru suspendarea executarii silite, instanta a respins dosarul de suspendare si a dispus restituirea cautiunii. Am fost astazi la CEC BANK cu recipisa si au refuzat sa-mi returneze intreaga suma deoarece am in continuare poprire pe cont. Au dreptul sa faca asta daca am hotarare definitiva de restituire a cautiunii?
Ionelasimon84, utilizator
Cauțiunea nu se pierde, ci intră în contul creanței pe care o datorați.
Deci cauțiunea se va scade din creanță, banii nu se vor pierde.
Dapix, utilizator
Dar daca am hotarare judecatoreasca pentru restituirea cautiunii, de ce sa o opreasca in contul creantei? Am achitat aceasta suma pentru a suspenda executarea, daca nu s-a putut atunci banii trebuie sa mi-i dea inapoi. Asa e logic daca instanta a decis acest lucru.
De restituit, v-a restituit-o ca o aveti in cont. Problema e ca sunteti in executare silita, nu s-a suspendat executarea si aveti bani in conturile care sunt poprite, asa ca veti ramane fara acea suma de bani din acel cont.