Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cesiune credit dupa executarea silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cesiune credit dupa executarea silita

Buna dimineata,
Doresc sa stiu daca e legal ca un credit care este deja executat, prin urmare s-a facut poprire pe venit, poate fi cesionat catre o firma de recuperare. Va multumesc!
Si eu am aceeasi problema. Un credit de la Banca Transilvania a fost executat silit in anul 2012. In anul 2016 s-a platit prin poprire pe salariu aproximativ 20% din valoarea totala a creditului. Cu toate acestea, la inceputul anului 2017 poprirea "a disparut" de pe contul bancar iar astazi am primit de la societatea EOS KSI o notificare prin care sunt anuntat de cesiunea creantei in favoarea lor. Culmea e ca suma totala pe care doresc dumnealor sa o platesc depaseste suma initiala care exista ca poprire pe cont. Nu mai inteleg nimic. Creditul a fost executat silit, am platit 20% din suma totala iar acum mi se cere sa platesc o suma mai mare decat cea initiala?

Intreb si eu, EOS KSI are acum dreptul legal sa ma execute silit? Adica o noua executare silita pentru aceeasi suma (care, de fapt, acum este mai mare)?
Exista cineva pe forum dispus sa-si rapeasca doar cateva minute din timpul avut la dispozitie pentru a opina pe marginea subiectului acestui post? Multumesc anticipat!