Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ghid cu pasii de urmat in cazul sarcinii, concediu de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ghid cu pasii de urmat in cazul sarcinii, concediu de maternitate -

Buna ziua,
abia am aflat ca sunt insarcinata, doresc prin prezenta sa aflu sfatul indicatiile, celor care sunt in masura si bine voiesc sa ma ghideze care sunt pasii de urmat pentru a anunta angajatorul despre starea mea, sarcina, precum si pasii necesari de urmat, ulterior anuntarii angajatorului
Mentionez ca imi este primul loc de munca unde lucrez de mai bine de 2 ani.
Azi am cerut de la un medic specialist, ginecolog o adeverinta. intrebarea e e deajuns acea adeverinta sa o duc angajatorului, sau e necesara o instiintare scrisa langa care atasez adeverinta medicala? Si daca e necesara ce trebuie sa cuprinda(un model, exista un anumit tip de instinntare).

dupa acestea, care sunt urmatorii pasi, din punct de vedere legal?

astept un raspuns, sfat, indicatii.
Va multumesc mult,

cu consideratie
Henrieta M.
adeverinta medicala ca intrati in prenatal daca asta doriti. Concediul prenatal este de fapt un concediu medical cu durata de 124 (sau 126?) de zile care se poate lua inainte de nastere sau incepand cu ziua in care s-a produs nasterea.
Este eliberat de catre medicul de familie si este platit cu 85% din media salariilor pe ultimele 6 luni .
ContSters87904, utilizator
annajanette a scris:

adeverinta medicala ca intrati in prenatal daca asta doriti. Concediul prenatal este de fapt un concediu medical cu durata de 124 (sau 126?) de zile care se poate lua inainte de nastere sau incepand cu ziua in care s-a produs nasterea.
Este eliberat de catre medicul de familie si este platit cu 85% din media salariilor pe ultimele 6 luni .

Nu poate sa-i dea concediu prenatal , pentru ca de abia afla ca a ramas insarcinata !
daca demonstreaza ca are nevoie si nu se simte bine poate sa-i dea.
ContSters87904, utilizator
annajanette a scris:

daca demonstreaza ca are nevoie si nu se simte bine poate sa-i dea.

In aceasta situati avem concediu pentru risc maternal.
Concediu pre si postnatal sunt 126 zile si poate beneficia dupa 7 luni si 10 zile de sarcina, depinde cun se simte viitoarea mama.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Buna! Ca sa instiintezi angajatorul despre situatia ta trebuie sa-ti iei de la medicul de familie o adeverinta in care sa-ti scrie faptul ca esti insarcinata si, dupa caz, si in cate saptamani. La aceasta adeverinta faci o instiintare catre director prin care ii aduci la cunostinta ca esti insarcinata la care atasezi adeverinta de la medicul de familie. Mai departe angajatorul se va ocupa sa anunte ITM-ul. Ai grija sa inregistrezi instiintarea ta si sa-ti faci o copie dupa aceasta, cat si dupa adeverinta. Iti poti lua de asemenea daca nu te simti bine o recomandare(ti se da sub forma de adeverinta) de la medicul de familie pentru reducerea programului de lucru cu 2 ore. La aceasta adeverinta trebuie sa faci o cerere care in functie si de mediul unde lucrezi, medicul de medicina muncii va recomanda si el sau nu, decizia apartinand directorului. Ai de asemenea 16 ore sau 2 zile pe luna liber, depinde cum vrei sa-ti iei, pentru analize. Trebuie sa faci cerere si pentru astea si ulterior va trebui sa le justifici prin carnetul gravidei care il iei de la medicul de familie, in care completeaza in cea mai mare parte medicul de familie, dar si medicul specialist sau ecograf. Te sfatuiesc ca, atata timp cat te simti bine sa te duci la munca pentru ca dupa ce nasti sa profiti mai mult de postnatal si de abia dupa ce il termini sa intrii in concediul de crestere al copilului(mai mult timp cu bebelul ). Asta depinde si de mediul si de atmosfera de la birou. Concediul pre si postnatal este de 126 de zile pe care oricum doresti sa ti le iei trebuie sa-ti ramana minim!!!! 42 zile dupa ce nasti. Deci in functie de data de nastere preconizata puneti si ceva zile in plus, nu se stie niciodata. Sper sa-ti fie de folos, si daca mai ai alte nelamuriri.... intreaba.