Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota parte indiviza

bloc cu 6 scari, la scara 4 etaj 2 s-a fisurat teava apa iar reparatia este suportata de cele 5 garsoniere (avem pe scara si ap 2 si 3 camere)! Conducerea asociatiei pretinde ca impartirea s-a facut pe cota parte indiviza (?!) S-a schimbat legea sau aceasta conducere e mai presus de lege?
Probabil la dv. in asociatie este regula de a repartiza cheltuielile de reparatii pe coloane de apartamente, nu la toata scara.
Dar si asa, daca s-a facut pe coloana de garsoniere, s-a impartit pe cota-parte indiviza de pe coloana respectiva.
Nu este gresit.
Nu este greșit. Este doar ilegal. Dacă nimeni nu contestă în instanță rămâne că e bine așa.