Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor

Eu am locuinta ANL pe numele meu in chirie si venitu meu pe acte ii mai mare ca a sotului. Ce trebuie sa fac sa ramana bebelusu la mine? Bebelusu are 11 luni si inca este alaptat.
Un proces de divorţ durează suficient de mult. Dacă aţi început deja procesul, faceţi o cerere pe Ordonanţă preşedinţială, prin care să cereţi domiciliul copilului la dvs. În baza situaţiei că mai alăptaţi, aveţi un argument în plus pentru stabilirea domiciliului copilului la dvs, pe lângă vârsta fragedă a copilului, venitul dvs. şi locuinţa, bănuiesc că dvs. vă ocupaţi mai mult de bebe.
În general, acestea sunt aspectele avute în vedere la stabilirea domiciliului minorului.
Numai eu ma ocup de bebe. Tatal lui este mai mult plecat. Din partea lui nu am aproape nici un ajutor.
Pe ce baza se da domiciliu la tata?
Pe bază de PCR :)
Scuze dar nu stiu ce inseamna PCR. :)