Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie la zi

Buna ziua.
Ajutati-ma,va rog cu o informatie.Lucrez la o firma nordica pe o functie de Sef Serviciu Administrativ(Sef de tura) de 1 an jumatate,doresc sa-mi dau demisia pe 12.08.2017 la zi cu toate ca in 14.08.2017 voi intra in concediu de drept timp de doua saptamani.Voi putea pleca la zi ,legal?
Salariatul care demisioneaza trebuie sa isi comunice intentiile angajatorului, acordandu-i acestuia un preaviz. Scopul este acelasi ca si in cazul preavizului acordat de angajator salariatului: acela de a permite cautarea unui nou partener pentru contractul individual de munca respectiv.

Ori, in aceasta situatie angajatorul are nevoie de serviciile salariatului situatie in care salariatul lucreaza toata perioada de preaviz sau angajatorul poate renunta la serviciile salariatului, situatie in care contractul de munca inceteaza fara ca salariatul sa mai efectueze perioada de preaviz.

Ca si in cazul preavizului datorat de angajator salariatului, in situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
Intelegerea partilor cu privire la durata termenului de preaviz nu se confunda cu intelegerea acestora cu privire la incetarea contractului de munca.",

In perioada de preaviz salariatii pot efectua concediu de odihna. Concediul de odihna nu este o cauza de suspendare a contractului individual de munca, termenul de preaviz nu se suspenda pe durata concediului de odihna.

Daca intri in perioada de previz dar tu inca mai ai zile de concediu de odihna?
Daca nu soliciti concediu de odihna in perioada de preaviz, angajatorul are obligatia acordarii perioadei de preaviz si la incetarea contractului de munca compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat.
Demisia la zi nu exista.

Fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor, fie prin demisie.

Demisia poate fi cu sau fara preaviz.