Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Buna. Am avut concediu medical 1 saptamana , dar agajatorul refuza sa imi elibereze adeverinta medicala .Doctorul spune ca nu poate sa imi elibereze medicalul fara adeverinta , din cate stiu eu agajatorul este obligat sa imi elibereze adeverinta medicala . Ce este de facut in situatia asta , pot face plangere la ITM sau la casa de asigurari ?
Nu mi-au zis in fata ca nu imi dau adeverinta dar ma tot poarta de pe o zi pe alta

Puteti depune sesizare la ITM.
Deci sa inteleg ca sunt obligati sa imi dea adeverinta ?
Multumesc mult o zi buna :)
Intr-adevar, angajatorul are aceasta obligatie.