Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul ma poate impiedica sa respect cerintele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul ma poate impiedica sa respect cerintele tehnice din proiectul casei?

Buna ziua
Am primit o autorizatie de construire la limita de proprietate, in Bucuresti (primaria obligadu-ma sa construiesc pe limita de proprietate, fara a lasa 60 cm de gard). Eu ar trebui sa izolez peretele din spatele casei cu polistiren de 10 cm, (la trasare au fost lasati 10 cm de la zid la limita de proprietate), insa vecinul din spatele casei ma obstructioneaza: are un gard pe care l-a impins aproape de peretele casei, la care nu vrea sa renunte nici macar temporar pentru a putea face izolatia, decat daca respect conditiile lui: sa ii dau o gramada de bani, sa izolez cu polistiren de 5cm, nu de 10cm, sa izolez cu ce firma vrea el (firma cu preturi mult peste nivelul pietei, care ii da lui un comision). Vecinul poate sa imi puna conditii cum vrea el? Are vreo obligatie de a-mi permite (chiar contracost) accesul pentru a-mi face izolatia ca in proiect? Mentionez ca el nu are casa construita la calcan, ci foarte departe de limia de proprietate, asa ca nu am avut nevoie de acordul notarial al vecinului...
In ce an si la ce data ati obtinut autorizatia de construire?