Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se iau in calcul la vechimea in munca sau nu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se iau in calcul la vechimea in munca sau nu ?

Buna ziua !

In urma unui concurs, unitatea noastra urmeaza sa angajeze
cu contract individual de munca o persoana fizica.
Insa, din analiza Cartii de munca pe care noul angajat a prezentat-o
s-a descoperit ca ITM-ul a mentionat urmatoarele:
1. - pentru o perioada de circa 2 ani de zile
lucrata la o firma privata ca
nu au fost achitate contributiile catre stat.
2. - sa nu se ia in calcul
o perioada de 6 luni de zile ca timp lucrat,
intrucat persoana nu a facut dovada cu un Contract de munca
ca a muncit efectiv.

Va rog frumos sa imi spuneti daca
cele 2 perioade se iau in calcul la vechimea in munca sau nu ?
... adica i se iau in calcul la calcului sporului de vechime in munca ?
oanaportar, utilizator
Plata sau neplata contributiilor nu poate influenta vechimea in munca.

Art.16 alin.4 C.mun. prevede clar ca munca prestata in baza unui c.i.m. constituie vechime in munca fara a se conditiona de plata contributiilor acea perioada.
Spuneti-mi va rog:
- de ce ITM-ul i-a scris in Cartea de munca faptul ca:

- sa nu se ia in calcul
o perioada de 6 luni de zile ca timp lucrat,
intrucat persoana nu a facut dovada cu un Contract de munca ?

Ce inseamna acest lucru ?
Ce efecte ar avea asupra salariatului respectiv ?
Cred ca a scris ca nu face dovada executarii c.i.m., altfel spus nu s-au depus state de plata pentru acea perioada.

In aceasta situatie, exista posibilitatea ca cele 6 luni sa nu se ia in calculul vechimii in munca.
Dar daca noul salariat prezinta o copie dupa Contractul individual de munca ?....
perioada cuprinsa in contract se ia in calculul vechimii in munca ?

Juristul nostru a spus ca:
- cat timp respectiva persoana a avut contract individual de munca
si a prestat activitate in baza acestuia, acea perioada este vechime in munca
si se ia in calcul pentru stabilirea sporului de vechime,
conform Art. 16 din CODUL MUNCII REPUBLICAT:
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana.

(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Va rog foarte frumos sa imi spuneti
daca exista Contractul individual de munca,
dar nu exista state de plata,
cum se procedeaza corect ?
Are dreptate sau nu juristul ?
oanaportar, utilizator
Legislatia nu mai reglementeaza o astfel de situatie. Avand in vedere textul de lege - art.16 alin.4 C.mun. - juristul dvs are dreptate.