Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna dimineata! Am si eu o problema! Bunicii sotului din partea tatalui au decedat de ceva timp, dar bunicul lui s-a recasatorit dupa moartea sotiei si a doua sotie traieste, ei fiind casatoriti civil. Socrul meu mai are o sora. Se poate face succesiunea intre socrul meu si sora lui fara a interveni sotia a doua a bunicului?
Cred ca persoana care s-a recasatorit este tatal sotului dvs si nu bunicul decedat. La succesiunea bunicilor sotului dvs. participa urmasii acestora, respective socrul dvs si sora acestuia. Sotia socrului participa la succesiune in cazul decesului socrului dvs, alaturi de urmasii acestuia.
Bunica sotului a decedat prima si bunicul s-a recasatorit, A doua sotie traieste. Intrebarea era daca ea trebuie sa participe la succesiune alaturi de socrul meu si sora lui, copiii bunicului decedat.
Are si sotia lui aceleasi drepturi ca si copiii la partaj?
Sotul supravietuitor participa la succesiune , alaturi de urmasii decedatului..
Multumesc!