Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract autentic vanzare cumparare fara inscriere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract autentic vanzare cumparare fara inscriere drept proprietate in cartea funciara

Este posibil sa se incheie un contract de vanzare cumparare a unui teren (parcare) cu CF, fara ca in urma vanzarii sa fie trecut noul proprietar in CF (este obligatorie inscrierea noului proprietar in CF sau este optional)?

Multumesc.
Inscrierea in CF se face ptr.opozabilitate fata de terti,contr.este valabil si fara inscriere in CF