Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua ,
Intr un proces de divort mama reclamantului sau paratului poate fi citata ca martor ? In ce conditii ?

Copiii ,daca sunt majori , pot fi citati ca martori ?

Daca sotul( paratul ) nu se prezinta ,nu poate fi gasit (mass media , organele de politie ,evidenta populatiei ), e dat disparut , divortul se poate pronunta ?

Paratul( sotul ) plecat de acasa de 2 ani , culpa e exclusiva a lui sau poate fi culpa comuna ?

Ce decurge din culpa comuna ?

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc ,

Dupa desfacerea casatoriei se mai poate pastra numele s au se revine automat la numele avut anterior ?(in speta o casatorie de 30 de ani ).
Depinde ce cereţi, dacă se opune soţul; dacă omul nu se prezintă la proces, veţi obţine ceea ce doriţi.Cupla comună sau culpa soţului - mai puţin contează, rezultatul e unul singur - divorţul.
~ Conținut șters la cerere ~
NUmele nu se poate pastra decat in situatii limitate de lege sau in cazul acordului paratului. Lipseste paratul, lipseste acordul.