avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Stopare la sursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Stopare la sursa

Buna ziua!
Desfasor o activitate ocazionala dar cu venituri lunare constante!
Aceasta activitate este de tip MLM, in domeniul aditivilor si uleiurilor auto.
Deoarece imi desfasor activitatea ca persoana fizica nu imi pot lua comisionul acordat pe baza activitatii mele.
Nefiind venituri mai mari de 1000 de lei nu are niciun sens sa-mi fac PFA sau SRL.
Din comisioane imi pot lua produse dar nu am intodeauna nevoie lunar de ele.
De aceea imi doresc sa pot incasa si bani cu stopare la sursa.
Cel care furnizeaza aceste produse mi-a transmis ca nu poate sa faca firma acest stopare !!! Ceea ce nu cred !
Exista vreun temei legal in acest sens?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:34, 10 August 2017
Autorizati-va ca pfa caci altfel nu veti mai putea lucra ca pana acum. E o activitate econimica, nu un hobii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contr asig . sanatate pentru pfi , pfa cotmro cotmro 1.Va rog sa ma lamuriti daca in calitate de PFA( sau mai inainte PFI ) trebuie sa platesc contr. asig . sanatate. mentionez ca sint angajata si la stat , ... (vezi toată discuția)
Bună seara. dacă am deschis un magazin online pe etsy, dar ... Rux245 Rux245 Bună seara. Dacă am deschis un magazin online pe Etsy, dar nu livrez fizic vreun produs (fac etalari de tarot) cum trebuie să procedez? Trebuie să deschid ... (vezi toată discuția)
Colaborare cu persoane fizice neautorizate in baza unui contract de comision? prindeo prindeo Buna ziua, Am deschis recent o firma care se ocupa cu intermedieri, si am nevoie sa colaborez cu persoane fizice pentru a prospecta piata si a-mi gasi ... (vezi toată discuția)