Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Stopare la sursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Stopare la sursa

Buna ziua!
Desfasor o activitate ocazionala dar cu venituri lunare constante!
Aceasta activitate este de tip MLM, in domeniul aditivilor si uleiurilor auto.
Deoarece imi desfasor activitatea ca persoana fizica nu imi pot lua comisionul acordat pe baza activitatii mele.
Nefiind venituri mai mari de 1000 de lei nu are niciun sens sa-mi fac PFA sau SRL.
Din comisioane imi pot lua produse dar nu am intodeauna nevoie lunar de ele.
De aceea imi doresc sa pot incasa si bani cu stopare la sursa.
Cel care furnizeaza aceste produse mi-a transmis ca nu poate sa faca firma acest stopare !!! Ceea ce nu cred !
Exista vreun temei legal in acest sens?
Multumesc anticipat!
Autorizati-va ca pfa caci altfel nu veti mai putea lucra ca pana acum. E o activitate econimica, nu un hobii.