Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul CO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul CO

Buna ziua,
Cine ar putea sa-mi ofere cateva informatii in legatura cu calcularea CO in fuctie de timpul lucrat?
am inteles ca se iau in considerare Nemotivatele, CFS-urile, invoirile si Concediul de boala. Dar in cazul concediului de boala, ce anume urmarim? CB pe o luna intreaga? CB pe zile calendaristice sau lucratoare?
Multumesc mult!
1. Intrebarea dvs. este pur tehnica si trebuie sa intrebati contabilul dvs. deoarece el are toate datele necesare.
2. Eu va pot ajuta cu ceeea ce prevede Codul muncii:
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.
Va multumesc mult de raspuns.
Ma intereseaza in mod special cum anume se ia in considerare acel CB?
Multumesc mult!
Indemnizatia de concediu medical se acorda numai pentru zilele lucratoare din perioada de medical si se ia in calcul la stabilirea indemnizatiei zilnice de concediu de odihna.
Concediul medical se acorda pe o perioada calendaristica si se platesc zilele lucratoare din acest interval.

Codul Muncii art 140. (2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

Exemplu practic pentru 2009
Concediu de odihna cuvenit = 21 zile

ian =15 zile lucrate si 5 zile medical;zile lucratoare=20;calcul=15/20=0.75
feb=20 zile lucrate din 20 lucratoare=20/20=1
mart=22 lucrate din 22 lucratoare=22/22=1
total=0.75+1+1=2.75 asta inseamna ca a lucrat doua luni pline si 0.75 din a treia

la 31 martie are dreptul la concediu odihna=21/12luni*2.75=4.81 adica 5 zile de concediu
Angela D, Consultant resurse umane
In cazul in care spre exemplu avem un angajat care lucreaza in shift-uri de 12/24:
in luna ian = 3 ture CFS iar restul CB(0/20= 0 zile CO)
in luna feb= prezenta completa (20/20=1 zi CO)
in luna mart= 1 tura invoiri, 1 tura CFS iar 4 ture CB(0,27 Co)
Total= 0+1+0,27=1,27( zile de CO)
in calculul CO se ia tot ceea ce se refera la neprezenta la locul de munca, adica CFS-urile, CB, inv
Multumesc muuult!