Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... HG 128/1994/
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

HG 128/1994/

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti , la ce distanta poate fi amplasat un bar/mag.unde se pot vinde bauturi alcoolice, tigari de o scoala in provincie.(in HG 128/1994 nu specifica distanta)
Multumesc
Legislatia este destul de veche. Puteti avea in vedere prevederile de la art.1 (in incinta, in apropiere, pe trotoare, etc.) impreuna cu cele de la art.4 (a nu se bloca accesul). Trebuie sa aveti in vedere si prevederile Legii nr.61/ 1991 republicata, privind ordinea si linistea publica.
Veti avea nevoie de autorizatie de la primarie, in care se poate preciza distanta obligatorie care trebuie respectata.