Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil nascut cu alt barbat in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil nascut cu alt barbat in timpul casatoriei

De ce nu poate copilul sa ia numele tatalui care l a conceput?Nu sunt divortata legal (doar in fapt),si am nascut un copil conceput cu barbatul in care relatie ma aflu .Sunt in maternitate si imi cere sa I aduc actele sotului legal,caz in care eu nu stiu nimic de el si nu mai comunicam de o perioada, si nu imi doresc sa fac asta.Astept urgent un sfat legal!
Cf legii, atata vreme cat sunteti casatorita, prezumptia de paternitate apartine sotului dvoastra. Sunteti intr-o situatie deloc simpla, similara cu Antonia, Velea si Castellano.
~ Conținut șters la cerere ~
E nedrept
Elenko, utilizator
Buna seara,
Nedrept dar legal.
Incercati ca tatal natural sa dea o declaratie notariala de recunoastere a minorului si, ulterior, contestand in instanta paternitatea sa solicitati indreptarea acestei situiatii prin trecerea la rubrica tata a celui care este tata biologic.