Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate copil

Buna ziua,ma numesc Cristina si am si eu o intrebare. Sunt casatorita,acum in divort,dar sunt cu o altcineva de un an de zile si am ramas insarcinata.Sunt deja in luna a 7-a si nu cred ca o sa se termine divortul pana voi naste ce se poate face ptr a putea recunoaste tatal natural copilul. Va multumesc.#-o
Daca se va intampla sa nasteti pana la finalizarea divortului , sotul dvs. va aparea i n certificatul copiului la rubrica tata. Ulterior, sotul dvs. poate initia o actiune in instanta pentru tagada paternitatii, actiune in urma careia, constatanddu-se imposibilitatea filiatiei coplului fata de sotul dvs.si pronuntandu-se o hotarare i n acest sens , tatal biologic isi poate recunoaste copilul.
crysey a scris:

nu cred ca o sa se termine divortul pana voi naste

Si chiar daca o sa se termine divortul, copilul il va avea ca tata tot pe sotul dvs. (fostul sot) pentru ca este un copil conceput in timpul casatoriei.
Iar un copil care are (legal) un tata nu poate fi recunoscut de un alt barbat (pentru ca ar insemna sa aiba 2 tati).
Altfel spus, in orice varianta, veti ajunge tot la o actiune in tagada de paternitate (actiunea poate fi introdusa de fostul sot sau de dvs.).
Dupa admiterea actiunii in tagada de paternitate, copilul poate fi recunoscut (sau, mai corect spus, recunoasterea poate sa produca efecte).
asa cum v-au spus deja colegele, singura posibilitate va fi investirea instantei cu actiunea in tagada paternitatii .
calitate procesuala activa o poate avea tatal copilului ( sotul dvs. ) sau mama sa .
actiunea este supusa termenului general de prescriptie de 3 ani .