Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul de sporuri la salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul de sporuri la salariu

un salariat poate cumula sporul de xerox cu sporul de arhiva?
Numai in CCM al unitatii dvs. aveti precizate aceste situatii privind sporurile la salariu.
Daca lucrati "la stat", sunt inca aplicabile prevederile HG 281/1993, art. 8 lit.a, care prevede un spor pentru conditii vatamatoare in cuantum de 15% aplicat la salariul de baza (depinde ce scrie in ccm la nivelul institutiei, insa e cam unul si acelasi spor, intrucat cealalta varianta in care se plateste lucrul in conditii vatamatoare sunt buletinele de masuratori care evidentiaza radiatii electromagnetice in institutie - OG 6/2007 completata si OG 10/2008).
Buna ziua
am si eu o intrebare: exista vreo lege care prevede cumulul de sporuri?
adica sporurile cumulate sa nu depasesca 50 % ?

va multumesc anticipat :)
Sporurile cumulate sa nu depaseasca 30% - legea 330/2009.
Kyandra a scris:

Sporurile cumulate sa nu depaseasca 30% - legea 330/2009.

Acest lucru este valabil numai pentru bugetari , nu si pentru sectorul privat.