avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce pot face sa nu împart Donația!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce pot face sa nu împart Donația!!!

Am o donație in ea se specifica ca are încă doi copii rezervatari dupa moartea defunctului trebuie împărțită aceasta donație!! Multumesc pt raspund
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:42, 12 August 2017
Buna ziua,
Daca cuantumul donatiei nu depaseste cotitatea disponibila nu impartiti nimic.
Daca da se reduce donatia pana la cotitatea disponibila.
Cu alte cuvinte, donatia dvs va fi revocabila numai in masura incalcarii rezervei succesorale.

Daca rezerva nu este incalcata (exista in masa succesorala bunuri care sa satisfaca cota de cotitate disponibila) atunci donatia ramane valabila.

Av.Gabriela GERBER
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 August 2017
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Depinde de situatia patrimoniala de la data decesului defunctului.

Ca sa puteti scapa de aceasta impartire depinde de mai multe lucruri si in mod special de ceea ce vor face ceilalti mostenitori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestarea donatiei iii02 iii02 In cazul in care mama lasa prin donatie toate bunurile imobile surorii mele, iar mie nimic, pot contesta donatia si in ce conditii? (vezi toată discuția)
Donatie simionescuirina simionescuirina Sotul meu primeste de la parinti un apartament, santem in prag de a face actele si notarul ne-a zis de ce nu facem donatie ca e mai ieftin si ca nu se ataca ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters98379 ContSters98379 Buna. Acum cateva luni a murit tatal meu. A ramas un apartament, noi suntem 3 frati. Mama vrea sa-mi lase mie apartamentul, cu conditia sa am grija de ea., eu ... (vezi toată discuția)