Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce pot face sa nu împart Donația!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce pot face sa nu împart Donația!!!

Am o donație in ea se specifica ca are încă doi copii rezervatari dupa moartea defunctului trebuie împărțită aceasta donație!! Multumesc pt raspund
Buna ziua,
Daca cuantumul donatiei nu depaseste cotitatea disponibila nu impartiti nimic.
Daca da se reduce donatia pana la cotitatea disponibila.
Cu alte cuvinte, donatia dvs va fi revocabila numai in masura incalcarii rezervei succesorale.

Daca rezerva nu este incalcata (exista in masa succesorala bunuri care sa satisfaca cota de cotitate disponibila) atunci donatia ramane valabila.

Av.Gabriela GERBER
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Depinde de situatia patrimoniala de la data decesului defunctului.

Ca sa puteti scapa de aceasta impartire depinde de mai multe lucruri si in mod special de ceea ce vor face ceilalti mostenitori.