Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Am cumparat un apartament prin licitatie eu sunt titularul, din anumite motive nu ne mai intelegem. Un sfert din bani de pe ap este de la soacra mea. Intrebarea mea este. Daca cauzeaza la partaji sau daca sotul face dovada ca bani sunt imprumutati se intampla ceva. Poate cineva sa imi explice?
Buna seara,
Sotul va solicita ca apartamentul sa nu se imparta 50%, 50% ci va cere un procent mai mare!
Depinde imprumutati de la cine, depinde ce dovezi are, scrise sau nu, depinde ce solicita...
El nu dorește să facem jumate, el dorește să trec apt pe numele soacrei, care ne-a împrumutat cu un sfert din bani sau sa dau o declarație la notar precum in caz de divorț că nu am nici o pretenție. El de fapt sa dus la judecătorie și să interesat ce trebuie să facă, acolo i-au cerut 10300 lei sa pățească nu știu ce timbru și bineînțeles că nu prea îi convine. Nici nu vrea sa divorțeze că îi este teama de partaj. Problema este și aici sunt eu nelămurită, daca face dovada că sunt și bani de la maicasa și tot schimbul valutar este pe numele lui este vreo problema? Va mulțumesc