Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme la lotizare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme la lotizare

Buna ziua,

La unul din terenurile supuse succesiunii avem urmatoarea situatie.
In anul 1987 s-a efectuat succesiune dupa unul din defuncti, care a decedat in 1986 s-au atribuit 250 mp și casa de sub teren.
In anul 2013 decedeaza al 2 lea defunct, terenul curti constructii fiind de 600 mp + 600 mp livezi, acestea figurand in titlu de proprietate, casa si terenul din certificatul de mostenitor emis in 1987 aflandu-se in cei 600 mp, c.c.. Instanta a cerut sa aducem succesiunea dupa defuncti, iar noi am adus succesiunea din anul 1987. S-a ajuns in final sa efectuam suucesiunea si sa angajam expertiza topometrica pentru lotizare. Domnul expertul spune ca nu poate efectua lotizarea deoarece terenul supus expertizei/succesiunii din titlu de proprietate coincide cu terenul de 250 mp din certificatul de mostenitor emis in 1987.

Cum se poate rezolva aceasta problema?
De ce domnul expert nu poate lotiza?

Cu stima,
Claudiu Moldoveanu
claudiubogdan81, utilizator
Sincer, asta il intrebati pe avocatul dv., caci eu nu vad un impediment si ar fi oricum dificil sa-l vad fara obiectivele expertizei in fata. Sau mai cereti lamuriri expertului.