avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Model cerere ce trebuie facuta pentru instanta.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Model cerere ce trebuie facuta pentru instanta.

Buna ziua,

Sunt parat intr-un proces de succesiune si am urmatoarea situatie:
1. in I.A.P efectuata in ianuarie 2017 instanta a constatat gresit 250 mp. de teren dintr-un C.M. din 1986 in urma decesulu unuia dintre defuncti. In anul 1995 s-a emis T.P. in care sunt 1200 mp. pentru defunctul care atunci era in viata si pentru mostenitorii defunctului din 1986. Instanta a constata 1200 mp + 250 mp, dar in mod normal trebuia decat 1200 mp.
2. Intr-unul din terenurile din T.P. s-a trecut gresit numrul de tarla.
Dl. Expert topo nu a finalizat raportul de expertiza pe motiv ca se regasesc cele doua greseli si depune la biroul de expertiza un raport cu cele doua precizari, fara sa lotizeze fara sa putem iesi din indiviziune.

Dpdv juridic ca parat ce model de document trebuie sa depun la dosar pana la termen ca sa explic aceste 2 precizari?
Eu m-am gandit la intampinare.
Cum se poate rezolva aceste doua greseli din dosar?

Ultima modificare: Duminică, 3 Septembrie 2017
claudiubogdan81, utilizator
Cel mai recent răspuns: claudiubogdan81 , utilizator 21:07, 4 Septembrie 2017
Buna seara,
Puteti depune NOTE SCRISE nu intampinare.
Multumesc. Note scrise se depun pentru fiecare parte sau doar pentru Instanta?
Ultima modificare: Luni, 4 Septembrie 2017
claudiubogdan81, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raport de expertiza ce nu poate fi finalizat. claudiubogdan81 claudiubogdan81 Avem dosar pentru iesire din indiviziune cu urmatoarele probleme: Dl expert ne spune ca nu poate finaliza raportul de expertiza pe motive ca: 1. unul din ... (vezi toată discuția)
Probleme la lotizare claudiubogdan81 claudiubogdan81 Buna ziua, La unul din terenurile supuse succesiunii avem urmatoarea situatie. In anul 1987 s-a efectuat succesiune dupa unul din defuncti, care a decedat ... (vezi toată discuția)
Competente expert tehnic judiciar, specialitatea topografie Confuciu Confuciu Buna ziua, Ma aflu momentan intr-un proces de iesire din indiviziune, in care am calitatea de parat, detinand o cota de 1/2 din proprietate, iar cei doi ... (vezi toată discuția)