Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,
mama a murit de cinci ani si doar acum se face succesiunea , ce se intampla daca nu ma prezint la notar ? pierd mostenirea ( cota parte ,pentru ca mai am o sora si traieste tatal)sau se inregistreaza partea mea tacit pe numele meu ?Mentionez ca tatal meu vrea sa-si cedeze partea nepotului din partea surorii iar eu nu sunt de acord.
Astept un raspuns si din partea freelis.
Multumesc.
Nu se întâmplă nimic. Pe cale notariala nu se poate dezbate. Însă ceilalți moștenitori se pot adresa oricand instanței, și atunci veti fi citat.
Tacit, nu vi se da nimic.
Tatal dvs nu poate ceda in favoarea nimanui, poate renunta la mostenire iar cota sa se va imparti intre urmatorii care vin la mostenire.
Buna seara,
1. Se poate dezbate succesiunea si fara dumneavoastra dar: fie se dezbate in instanta fie se dezbate la un notar daca trimiteti o imputernicire.
2. nu pierdeti nimic dar idealul este sa transmiteti catre notar sau instanta o notificare ca acceptati succesiunea.
3. dupa dezbaterea succesiunii tatal poate sa faca ce vrea cu partea lui.
multumesc de raspuns,daca nu trimit notificare la notar atunci se ajunge in instanta ?( ca sa inteleg mai bine }
se ajunge la judecata daca nu va prezentati la notar la dezbaterea pe cale notariaal a succesiunii.