avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Inchidere cont bancarfara notificare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Inchidere cont bancarfara notificare

Constat azi ca al meu cont bancar a fost inchis de catre banca deoarece nu a mai avut activitate timp de 4 luni ...
Nu a fost arhivat sau suspendat temporar asa caum procedeaza alte banci, pur si simplu mi-au spus "Nu aveti cont in lei la noi!"
Cum asa? zic eu va spun IBAN-ul, il spun iar ea imi zice ca acest cont nu exista!

Este posibil asa ceva? Fara nici un fel de notificare prealabila?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristian Mazilu , Consultant credite si finantari 14:07, 27 August 2017
Ar trebui sa cunoastem prevederile contractuale in acest sens.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Unele bănci procedează la închiderea automată a conturilor inactive timp de câteva luni.
Închiderea unui cont curent inactiv câteva luni este legală, dacă nu ați plătit în aceste luni de inactivitate comision de administrare cont.
Da, nu au avut de unde sa opreasca comision de administrare. Surprinzator este insa ca nu au trimis nici un fel de notificare sau avertizare sau ceva in acest sens. Au fost doar 4 luni in care nu s-a virat nimic in acel cont, atat.
Acum 1 an, intr-o situatie similara m-au sunat de 4 ori, patru persoane diferita, in aceasi zi ca am un descoperit de cont neautorizat de 6 lei - reprezentand, normal, comision de administrare.
Nesimtiti ...
De regula, timpii de inchidere a conturilor fara activitate sunt specificati in conditiile generale de afaceri.

La deschiderea contului se semneaza de toata lumea aceste conditii pentru luare la cunostinta (chiar daca 99.9% din cei ce semneaza nu le citesc) si poate fi obtinut un exemplar al lor chiar de la... banca :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teapa legala de la banca? alina_25 alina_25 O ruda a lucrat la o fabrica 2012-2013 si a fost necesar sa isi faca un card de debit pe care isi primea salariu. In 2013 a fost ... (vezi toată discuția)
Legi bancare la cec bank courvoisier courvoisier C: Doresc sa inchid un cont si sa restitui cardul de debit. Dar stiti, s-ar putea sa nu primiti pensia urmatoare nici la CEC, nici la banca la care v-ati mutat ... (vezi toată discuția)
Cont neinchis la banca crys1976 crys1976 Buna . Ma cheama Cristi si am o mica problema cu banca . An 2006 firma la care am lucrat m_ia facut card la Banca pt. a incasa salariul. An 2007 am plecat in ... (vezi toată discuția)