Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Contestatie la vanzare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Contestatie la vanzare

Va rog sa analizati urmatorul caz si daca este posibil sa ma ajutati cu sfaturi bune.
O societate intrata in faliment are un teren cu cladiri pe care lichidatorul le-a scos la vanzare. Actul de cumparare a terenului si a cladirilor nu a fost intocmit in forma autentica, societatea vanzatoare intocmind numai factura. In prezent terenul cu cladirile este inchiriat unei alte societati de catre lichidator. Pot face contestatie la vanzare? Daca fac contestatie, lichidatorul, suparandu-se poate pune sigilii pe cladiri si sa rezilieze contractul de inchiriere cu societatea respectiva?
daca sunt datorii faceti degeaba contestatie.lichidatorul are obligatia sa recupereze banii si sa plateasca datoriile.altfel trece la bunurile personale ale asociatilor.
societatea aflata in faliment nu este proprietara terenului. pe mine ma intereseaza daca lichidatorul poate rezilia contractul de inchiriere cu societatea care il foloseste acum pe motiv ca eu contest vanzarea terenului.
vinzarea imobilului s-a facut de catre lichidator cu respectarea legii nr. 85/2006 si cu acceptul comitetului creditorilor. dupa adjudecare, lichidatorul este obligat sa incaseze c/valoarea bunului vindut, iar documentul contabil primar de instrainare si incasare a pretului este factura. ulterior se va incheia contractul si intabularea dreptului de proprietate pe numele noului cumparator. daca sinteti chiriasi in acel imobil, vinzarea s-a facut tinind seama de contractul dv. de inchiriere, noul proprietar tinind cont de contractul dv., acesta are facultatea de a-l prelungi sau de a-l executa pina la data scadentei.
rezilierea contractului de inchiriere poate fi facuta numai in temeiul clauzelor contractuale. faptul ca faceti sau nu contestatie, atita timp cit respectati clauzele inscrise in contractul de inchiriere acesta nu poate fi reziliat.
chrissrea a scris:

O societate intrata in faliment are un teren cu cladiri pe care lichidatorul le-a scos la vanzare. Actul de cumparare a terenului si a cladirilor nu a fost intocmit in forma autentica, societatea vanzatoare intocmind numai factura. In prezent terenul cu cladirile este inchiriat unei alte societati de catre lichidator. Pot face contestatie la vanzare? Daca fac contestatie, lichidatorul, suparandu-se poate pune sigilii pe cladiri si sa rezilieze contractul de inchiriere cu societatea respectiva?

Buna ziua,
Translatia dreptului de proprietate asupra terenurilor se poate face numai cu act in forma autentica (v. C.Civ).
Translatia dreptului de proprietate asupra cladirilor se poate face si cu act ce nu este in forma autentica.
Deci SC este (in momentul actual) proprietara numai asupra cladirilor, asupra terenurilor putand deschide ulterior o actiune in instanta (fie de obtinere a unei Hot. ce tine loc de act aut. fie de uzucapiune - accesiune).
Lichidatorul poate dispune, daca este oportun si benefic procedurii de lichidare (cu respectarea obligatiei de a organiza licitatie) vanzarea acestora dar, opinia mea, el este tinut sa respecte la vanzare toate clauzele inscrise in contractul de inchiriere, pe care trebuie sa le transmita ca atare eventualului cumparator al cladirilor (acestuia poate sa-i transmita, complementar, si drepturile sale litigioase asupra terenului)
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov