Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis expirat reținut în italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis expirat reținut în italia

Un permis expirat de câteva luni reținut în Italia fara a fi suspendat dreptul de a conduce ,in PV am fost trecut că rezident eu fiind turist de fapt.La indicațiile polițiștilor am mers la prefectura pentru a da o declarație că la o anume data părăsesc țara fiind turist și apoi să îmi recuperez permisul . Dar el a fost trimis la ambasada din Roma. Cum procedez când mă întorc acasă pentru a putea schimba permisul și pentru a conduce ?
Politia italiana este obligata sa il trimita ambasadei cu mentiuni despre fapta pentru care a fost retinut. Ambasada il trimite Politiei Romane, de acolo pleaca spre politia din localitatea dvs. Acolo o sa il gasiti.
AvTudor_com, utilizator
Acel Permis nu va mai trebuie. E expirat.