Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ce este democratia ?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ce este democratia ?

Indiferent de sistem , toate regimurile sustin , ca functioneaza ,in exclusivitate numai el , pe temeiul democratiei , sub toate aspectele democratiei. Procedeaza in acest fel , mai ales cand este pornit sa faca cele mai bombastice acte de nedemocratie. Ceea ce se intampla la noi , numai democratie nu este . Interesul personal , de grup este mult mai important decat soarta acestui popor multincercat . Circumstantele probeaza , daca mai era nevoie , ca in realitate este la modelarea soartei noastre aceeasi putere egoista , hedonista , indiferent de numele carui " politician" este reprezentata . Pare superficiala definitia , pentru ca este ,posibil, valabila numai partial , in intelesul careia democratia nu este rezultatul vointei membrilor unei sociatati sanatoase , care se gandesc in mod corect , mai mult dominarea majoritatii incapabile de conducere , care intotdeauna alege conducatori incapabili de a reprezenta in toate actiunile lor numai interesele obstei . Natiunea are ( ar vea ) nevoie de conducatori intelepti sub tote aspectele , de dreptate reala , de o bunastare modesta , dar sigura , de securitatea dezvoltarii .
Daca nenorocirile saracilor nu sunt produse de legile naturii , ci de institutiile noastre , suntem nespus de pacatosi - Charles Darwin .
Din pacate la noi in Romania termenul si intelesul democratiei este inteles de fiecare cum vrea,adica fiecare face ceea ce vrea ca doar deaia e democratie
Teoretic Cf. Dex, democratia este:
DEMOCRAȚÍE, democrații, s.f. Formă de organizare și de conducere a unei societăți, în care poporul își exercită (direct sau indirect) puterea
1.Formă de organizare și de conducere politică a societății, care proclamă suveranitatea poporului. 2) Formă de guvernare a statului, bazată pe separația puterilor și pe votul universal. 3) Stat căruia îi este proprie o astfel de organizare. 4) Metodă de conducere a unui colectiv, care asigură participarea tuturor membrilor la luarea deciziilor importante.

Cf cu ceea ce este la noi, eu cred ca este:
Ceva asemanator cu invatarea unei limbi straine dar fara sa reusim sa ne insusim accentul - il pastram pe cel autohton - si, nu de putine ori facand si destule dezacorduri.
ContSters98240, utilizator
mihaelafree a scris:

Cf cu ceea ce este la noi, eu cred ca este:
Ceva asemanator cu invatarea unei limbi straine dar fara sa reusim sa ne insusim accentul - il pastram pe cel autohton - si, nu de putine ori facand si destule dezacorduri.

Foarte sugestiva comparatia!!!
Din 1859 , realizarea statului roman modern,nu a existat niciodata democratie in Romania . Intotdeauna a existat dictatura sau alt impiedient de a se naste democratia . Perioadele foarte scurte in care s-ar putea aminti unele foeme mai v oalate al incepererii unei democratii (1908-1916 ;1922-1930) erau atat de scurte , ca nici primele silabe "ale unei limbi straine " nu se puteau insusi . Democratia ,numita mai in batjocura,populara si democratia originala erau doar aceeasi Marie cu alta palarie .
O fi ce-o fi democratia, dar nu e ceea ce se intampla azi…
Poate mi se pare numai mie, dar am senzatia ca alunecam vertiginos spre dictatura.
Guvernul isi asuma o multime de legi – anuland, practic, atributiile parlamentului – presedintele afirma (asemanator lui Hitler) ca el face parte din subconstientul romanilor si mai apoi, cu alta ocazie, intreaba si se intreaba: de ce sa mai facem acum alegeri? Pe ce? Ca tzara e in haos… Nu am citat exact, dar aceasta e ideea… Apoi, propunerea pt un parlament unicameral – o noua Mare Adunare Generala?