avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1375 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Regizor acuzat de viol
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Regizor acuzat de viol

Ce parare aveti despre retinerea regizorului de filme Roman Polanski in Elvetia pentru ca a violat o fetita de 13 ani , urmand sa fie predat autoritatilor americane pentru a-si executa pedeapsa ?
Cel mai recent răspuns: handsu , utilizator 05:41, 4 Octombrie 2009
sa fie judecat si sa i se aplice pedeapsa maxima. ca parere, un criminal daca a facut asa ceva.
Este socant, intr-adevar , neasteptat. Insa o retinere nu presupune neaparat vinovatia sa. Si in plus, de acum 30 de ani oare nu o fi intervenit prescriptia? cine stie ce scrie la ei in lege. In fine..eu una cred ca va fi achitat. Mai ales ca are 76 de ani . Ma gandesc ca exista unele similitudini in legislatia penala si altor state , cu legislatia noastra.
legally a scris:

Este socant, intr-adevar , neasteptat. Insa o retinere nu presupune neaparat vinovatia sa. Si in plus, de acum 30 de ani oare nu o fi intervenit prescriptia? cine stie ce scrie la ei in lege. In fine..eu una cred ca va fi achitat. Mai ales ca are 76 de ani . Ma gandesc ca exista unele similitudini in legislatia penala si altor state , cu legislatia noastra.

O retinere nu presupune neaparat vinovatia sa . Retinerea poate nu , dar recunosterea da . In anul 1978 a fost arestat la Los Angeles cu invinuirea ca a violat o fetita de 13 ani .A recunoscut fapta ,actul a avut loc in vila lui Jack Nicolson , unde Polanski a imbatat-o ,dand si droguri victimei sale . Inainte de pronuntarea instantei Polanski a fugit din tara in Franta . Faptul , ca ar fi achitat numai pentru faptul , ca are 76 de ani , ar fi profund subiectivism .
Nu neaparat datorita varstei , cat datorita interventiei prescriptiei, asa cum presupun, exista si in legislatia lor aceastai instutie...insa poate are termene enorme, nu stiu, sau poate ca legislatia nu prevede .
Parera mea e ca va fi achitat...asta poate si datorita varstei inaintate pe care o are...nu cunoc legislatia penala amercana,insa pentru o fapta de acum 30 de ani...nu ar fi cam tarziu pentru pedeapsa???;)

Alte discuții în legătură

Sex cu prostituata minora (17) karl_holcroft karl_holcroft Buna seara, Am fost abordat, chiar azi, in fata casei, de o duduie, altfel frumusica, atragatoare etc, intrabandu-ma daca sunt singur si daca platesc bine ... (vezi toată discuția)
Sunt santajata si amenintata helpmeplease helpmeplease Un baiat are poze cu mine dezbracata si ma ameninta ca o sa le faca publice daca nu fac ce vrea el.(momentan este plecat in Anglia,dar cand o sa vina acasa ... (vezi toată discuția)
Act sexual cu o minora PaulB17 PaulB17 Buna,as vrea sa stiu,daca intretin acte sexuale cu o persoana de sex diferit,si eu am 18,si ea 17,si amandoi vrem,ce pot patii prin lege? (vezi toată discuția)