Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu net dupa 01.01.2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu net dupa 01.01.2018

Buna ziua,
legat de intentia executivului, de a transfera, incepand cu 01.01.2018, contributiile de asigurari sociale si de sanatate, in sarcina angajatului, cuantumul acestora urmand sa fie de 35%, este evident ca, salatiul net ar urma sa scada, sensibil,un calcul elocvent ar fi urmatorul:
In cazul unui salaraiu brut de 5.000 lei, momentan, s-ar incasa un salariu net de aprox. 3.500 lei.
de la 01.01.2018, contributiile de 35%, aplicate, evident, aceluiasi salariu brut, de 5000lei, ar reprezenta 1.750 lei.
Prin scaderea celor 1.750 lei din salariul brut , am obtine un venit de baza de 3.250 lei iar prin deducerea plafonului de 2000 lei, vehiculat drept maximul neimpozabil, am obtine un venit baza de calcul de 1.250 lei, la care am aplica procentul de 10% impozit, asadar s-ar datora impozitul de 125 lei.
Cumuland, cei 1.750 lei contributii si impozitul, am obtine un total de plata de catre angajat de 1.825 lei ceea ce scazut din salariul brut de 5.000 lei ar raman un salariu net de 3.175 lei, deci, o pierdere semnificativa.
Rog informatii despre veridicitatea algoritmului prezentat de mine, respectiv date privind aplicarea acestei prevederi, de la 01.01.2018.
Multumesc anticipat.
Nu exista un act normativ care sa prevada asa ceva , astfel ca pana la adoptarea unui astfel de act este prematur sa discutam.
Aplicarea unei prevederi legale tehnice cum este aceasta se face doar pe baza normelor de aplicare. D-voastra doriti sa aplicam algoritmi matematici pe povestile "Ol(g)utei". Imposibil chiar si pentru avocatnet.ro....

-completare denumire site :) -
Admin, administrator