Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert tehnic judiciar protectia muncii
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert tehnic judiciar protectia muncii

Buna ziua,
Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a deveni expert judiciar protectia muncii?
Multumesc!
Cititi Ordonanta nr. 2/2000 (din 21/01/2000) privind organizarea activitatii de expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara
Publicat in M.O., Partea I nr. 26 din 25/01/2000
Actul a intrat in vigoare la data de 25 ianuarie 2000
In primul rand trebuie sa aveti experienta profesionala in domeniu (de preferat ca sef intr-un serviciu intern/ extern de prevenire si protectie sau ca inspector in cadrul ITM/ Inspectia muncii, etc.), sa fi practicat activitatea de prevenire si protectie in domeniul securitatii si sanatatii in munca in cadrul unor firme mari, sa fiti obligatoriu absolvent de facultate intr-un domeniu tehnic (sa detineti diploma de inginer/ master/ doctorat) sau sa detineti un masterat/ un doctorat in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
Procedura de obtinere a autorizatiei este cea mentionata in OG nr.2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare.
Multumesc.
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. Daca intrunesc conditiile, unde ar trebui sa ma interesez, sa-mi depun actele in vedere efectuarii acestui curs.
Multumesc anticipat.
Puteti depune un dosar la Biroul local pentru expertize tehnice judiciare de pe langa tribunalul din judetul dvs. (BLETJ) sau direct la Biroul central pentru expertize tehnice judiciare (BCETJ) din cadrul MJ.
Este bine sa urmariti anunturile facute de MJ pentru organizarea de cursuri de perfectionare, respectiv pentru organizarea de examen pentru expert tehnic judiciar sau interviu pentru specialist tehnic judiciar.