Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Permis
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Permis

Buna seara .pe data de 12 07 2016 .mia luat permisul pentru consum de alcol in fiola 0,41 si in sange prima proba 0,85 si a doua 0,75 si timp de 1,an si 2 luni nu ma chemat niciodata .ce pot face ?
Fie faceti dvs demersuri sa vi se comunice stadiul dosarului, fie angajati un avocat.
Sunteti la limita intre contraventie si infractiune. Aveti sanse sa scapati si fara pedeapsa penala si sa ramneti cu permisul.
Pe baza celor doua rezultate se calculeaza care era gradul de alcolemie la momentul opririi.
Pare ca era in scadere, este posibil ca rezultatul sa fie peste 0.8
AvTudor_com, utilizator
Este posibil sa se solicite calculul retroactiv de catre organul de urmarire penala pentru stabilirea alcoolemiei din momentul depistarii,
Ce perioada de timp a trecut intre depistare si prelevare?
Si ce ar trebui sa fac in prima faza daca am deja un an si 2 luni si nu mau chemat niciodata
De cand ma oprit pana la spital am facut 10 minute
Daca au trecut doar 10 minute, de la oprire pana la recoltare, este posibil sa vi se retina intre 0.87 si 0,82.
Incepeti printr-o solicitare scrisa sa va comunice stadiul dosarului, care este alcoolemia retinuta, si ce alte acte urmeaza sa se faca.
AvTudor_com, utilizator