Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Autoritate parinteasca exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Autoritate parinteasca exclusiva

Buna ziua,

Am divortat de sotul meu anul trecut si el a obtinut autoritate parinteasca exclusiva eu locuind in strainatate atunci. A murit recent si cand am vrut sa imi iau copii nu mi s-a dat voi sa ii trec granita pt ca nu am drepturi asupra lor. Din ce am inteles trebuie sa fac eu acum o cerere sa mi se dea mie autoritate parinteasca asupra copiilor? Puteti va rog sa ma ajutati cu un model de astfel de cerere?

Va multumesc,
Trebuia sa fi arătat certificatul de deces, nu hotărârea de divort.
L-am arătat și acela. Cum procedez acum ca să îmi pot lua copii?