Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil nelegitim
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil nelegitim

Buna ziua,am o intrebare.sunt insarcinata ,iar tatal copilului este italian.vreau sa va intreb daca nasc in romania si tatal copilului nu va fi trecut in acte are vreun drept asupra copilului?in ce conditii nu ar avea nici un drept asupra lui?nu suntem casatoriti iar problemele dintre noi sunt foarte mari.multumesc anticipat pt raspuns
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
Daca numele tatalui nu este trecut in certificatul de nastere el nu are nici drepturi si nici obligatii.
Problema este ca tatal poate sa solicite sa se constatae ca este tata, numele lui sa fie trecut in certificat si atunci ...
Mai mult, nu uitati ca o sa vina o vreme cand va va intreba cine-i este tata chiar copilul.
Nu bagati copilul in disputele dintre dumneavoastra si tatal lui.
Puteţi să nu declaraţi numele tatălui la înregistrarea naşterii copilului, până când e liniuţă în dreptul numelui tatălui în certificatul de naştere, tatăl nu are nici un drept asupra copilului sau asupra dvs.
Copilul poate să ştie cine îi este tată chiar fără a fi numele acestuia scris în certificatul de naştere.