Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rău-platnici Apanova
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rău-platnici Apanova

Buna ziua
Locuiesc într-un imobil cu alți 2 locatari. Curtea este comună, aparținând Icralului, eu sunt chiriaș la Icral, ceilalți 2 sunt proprietari.
Problema mea este apa. Există un singur contract la Apanova, fiecare locatar având apometru pe țeavă. Cei doi locatari refuză să plătească datoriile pe care le au, eu mi-am plătit partea mea. Ieri au venit cei de la Apanova și au sistat furnizarea de apă pe motiv de neplată. Am înțeles de la ei că se pot face contracte separate, doar după ce este achitată factura curentă, soldul trebuie să ajungă pe 0, și pe ei nu îi interesează litigiile dintre locatari.
În situația dată, cui mă pot adresa pentru răuplatnici? Am copil mic și nu pot sta fără apă prea mult.
Poliția de proximitate a fost contactată de câteva ori și nu a făcut nimic.
Mulțumesc
Admin, administrator
Din pacate trebuie sa platiti, dupa care va puteti adresa instantei pentru recuperarea parti care le revine lor.
Faceti cu Apa Nova un contract pe numele dvs. si nu le permiteti sa se racordeze la apa pana nu va platesc toata datoria.