Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Luare in spatiu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Luare in spatiu

Uzufructarii pot lua in spatiu cu mutatie trecuta in actul de identitate pe fiul lor,in cazul in care proprietarul de drept nu si-a dat acordul?
Conf.art.715(1)NCC"Uzufructuarul are dreptul de a inchiria sau, dupa caz, de a arenda bunul primit in uzufruct."
Proprietarul nici nu ar trebui întrebat.
Totuși, pentru că nu suntem instruiți în domeniul in care lucram, este posibil sa întâlniți dificultăți. Însă strict legal, doar acordul uzufructuarului este necesar.