avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

sint nascuta in iunie 1954,am stagiu de cotizare realizat de 27ani si 7 luni ,studii superioare curs zi 5 ani .doresc sa stiu la ce data indeplinesc conditiile de pensionare anticipata.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:45, 1 Octombrie 2009
1. Intrucat sunteti nascuta in luna iunie 1954, varsta dv. standard de pensionare este de 59 de ani si 9 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 29 de ani si 6 luni si un stagiu minim de cotizare de 14 ani si 6 luni, adica puteti iesi la pensie de limita in martie 2014.
2. Nu puteti iesi la pensie anticipata partiala deoarece nu indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare (29 de ani si 6 luni).
3. Cei 5 ani de facultate reprezinta perioada asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul numai pentru pensia de limita de varsta.
Ultima modificare: Joi, 1 Octombrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Chitu Elisabeta Chitu Elisabeta O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie Luca Florentina Luca Florentina Buna ziua, sun nascuta in mai 1954, am 3 copii, facultate la zi 3ani, si o vechime in munca de 15 ani. Va rog sa-mi spuneti daca ma pot pensiona anticipat. Va ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas sau ajutor social? costin_84_d costin_84_d Buna ziua as avea urmatorul caz:femeie nascuta 17-06-1954 cu stagiu de cotizare de 21 ani.sotul a decedat acum 2 ani cand inca nu iesise la pensie.acum nu are ... (vezi toată discuția)