Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

sint nascuta in iunie 1954,am stagiu de cotizare realizat de 27ani si 7 luni ,studii superioare curs zi 5 ani .doresc sa stiu la ce data indeplinesc conditiile de pensionare anticipata.
1. Intrucat sunteti nascuta in luna iunie 1954, varsta dv. standard de pensionare este de 59 de ani si 9 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 29 de ani si 6 luni si un stagiu minim de cotizare de 14 ani si 6 luni, adica puteti iesi la pensie de limita in martie 2014.
2. Nu puteti iesi la pensie anticipata partiala deoarece nu indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare (29 de ani si 6 luni).
3. Cei 5 ani de facultate reprezinta perioada asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul numai pentru pensia de limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane