Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua, sun nascuta in mai 1954, am 3 copii, facultate la zi 3ani, si o vechime in munca de 15 ani. Va rog sa-mi spuneti daca ma pot pensiona anticipat. Va multumesc anticipat!
1. Pentru o femeie nascuta in mai 1954 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 6 luni.
2. Deoarece indepliniti conditia stagiului minim de cotizare va puteti pensiona de limita de varsta la 59 de ani si 9 luni, adica in februarie 2014.
3. Pentru a beneficia de pensie anticipata aveati nevoie de un stagiu de cotizare de minimum 37 ani si 6 luni.
4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala aveati nevoie de stagiul complet de cotizare de 29 de ani si 6 luni.