Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma sediu Romania, angajati italieni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma sediu Romania, angajati italieni

Buna ziua,
Am o firma cu sediul in Romania si am gasit de lucru in Italia. Problema este ca doresc sa angajez ca salariati, cetateni italieni. Cum ar trebui sa procedez ca sa fiu in legalitate?

Multumesc din suflet!
Ii angajati si le stabiliti locul de munca in Italia sau ii detasati.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Problema este ca va trebui sa le platesc celor 2 angajati italieni in afara salariului si CAS, CASS, somaj, etc. Le pot plati in Romania? Ca sa ii pot angaja la mine la firma, cred ca am nevoie de acceptul oficiului de emigrari si a ITM-ului, deoarece sunt cetateni straini.
Multumesc!
Fiind cetateni jtalieni ii angajati ca si un cetatean roman ......nu va trebuie aviz de angajare de la I.G.I.