avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma sediu Romania, angajati italieni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma sediu Romania, angajati italieni

Buna ziua,
Am o firma cu sediul in Romania si am gasit de lucru in Italia. Problema este ca doresc sa angajez ca salariati, cetateni italieni. Cum ar trebui sa procedez ca sa fiu in legalitate?

Multumesc din suflet!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:00, 24 August 2017
Ii angajati si le stabiliti locul de munca in Italia sau ii detasati.
Ultima modificare: Joi, 24 August 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Problema este ca va trebui sa le platesc celor 2 angajati italieni in afara salariului si CAS, CASS, somaj, etc. Le pot plati in Romania? Ca sa ii pot angaja la mine la firma, cred ca am nevoie de acceptul oficiului de emigrari si a ITM-ului, deoarece sunt cetateni straini.
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind cetateni jtalieni ii angajati ca si un cetatean roman ......nu va trebuie aviz de angajare de la I.G.I.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare salariat cetatean italian viorel_georgescu53 viorel_georgescu53 Soc. romaneasca are lucrare in desfasurare in Italia si doreste sa angajeze muncitori cetateni italieni si in ideea de a nu se mai complica cu muncitori ... (vezi toată discuția)
Angajare cetatean strain gina2010 gina2010 buna ziua, ce trebuie sa faca firma romaneasca daca vrea sa angajeze un cetatean bulgar de ex (vezi toată discuția)
Angajarea cetatenilor extracomunitari care detin permise de munca in alte tari eu Alexandru Cutean Alexandru Cutean As dori sa intreb: Daca permisul de munca eliberat de autoritatiile italiene pt. un cetatean extracomunitar din Bosnia Herzegovina i acorda dreptul acestuia ... (vezi toată discuția)