Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJARE CETATEAN STRAIN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJARE CETATEAN STRAIN

buna ziua, ce trebuie sa faca firma romaneasca daca vrea sa angajeze un cetatean bulgar de ex
Bună ziua,

Momentan, în vigoare este OUG nr. 56/2007 privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României (aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 134/2008), cu modificările şi completările ulterioare.

Însă reţineţi că există reglementări noi, care au fost introduse prin OG nr. 25/2014, dar care se vor aplica din 28.11.2014.

Mai multe informaţii despre noile reglementări: [ link extern ] / .
Angajarea se face face in aceleasi conditii ca si pentru un cetatean roman.
si trebuie anuntat si la oficiul de emigrari atat la angajare cat si la plecare?
Dupa angajare, trebuie mers si la I.G.I. pentru a se lua CNP-ul acelui cetatean , intrucat nu poate fi completata D112 pentru acesta.