avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Comunicare cu parintele nerezident
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Comunicare cu parintele nerezident

Buna ziua!
Mama copilului nu vrea sa raspunda la intrebarile mele, numai prin telefon, insa prin telefon imi vorbeste foarte urat, injura, inchide telefonul, etc. Am si inregistrari cu aceste convorbiri. Prin SMS nu vrea sa-mi raspunda la nici o intrebare (intrebari strict despre copil).
Momentan sta copilul la bunici lui, la 80 km de oras, insa de la inceputul anului scolar vor sta iarasi undeva la oras sau in apropierea orasului, insa mama copilului nu vrea sa comunice absolut nimic despre locuinta, sau starea de sanatate.
Ce pot face? Pot cumva sa-l oblig sa-mi raspunda la intrebari?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gaz , utilizator 18:46, 24 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În primul rând, care este motivul pentru care sunteți nevoit să comunicați cu mama copilului dvs. telefonic ? Sunteți divorțați? Minorul este născut în afara căsătoriei? Pentru că, în oricare dintre situații, dacă nu există stabilit un program de relații personale cu minorul printr-o hotărâre judecătorească, această situație se poate să nu înceteze. Așa fiind, având în vedre relația tensionată pe careo aveți cu mama copilului dvs., se impune solicitarea unui program de relații personale cu minorul și stabilirea autorității parentale comune, pentru ca și dvs. să puteți face parte din viața copilului dvs.
Suntem despartiti si avem custodie comuna asupra copilului. Programul de vizitare este stabilit, insa nu stiu absolut nimic despre copil in afara acelui program...

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

În primul rând, care este motivul pentru care sunteți nevoit să comunicați cu mama copilului dvs. telefonic ? Sunteți divorțați? Minorul este născut în afara căsătoriei? Pentru că, în oricare dintre situații, dacă nu există stabilit un program de relații personale cu minorul printr-o hotărâre judecătorească, această situație se poate să nu înceteze. Așa fiind, având în vedre relația tensionată pe careo aveți cu mama copilului dvs., se impune solicitarea unui program de relații personale cu minorul și stabilirea autorității parentale comune, pentru ca și dvs. să puteți face parte din viața copilului dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neintelegeri parinte-copil. ce e de facut? Corina1982 Corina1982 Buna ziua! Sunt mama unui baiat in varsta de 11 ani. Locuiesc in Bucuresti, iar tatal copilului in Constanta. Tatal plateste pensie alimentara lunar, iar ... (vezi toată discuția)
Minor influențat negativ de către tata adrianas12 adrianas12 Va rog sa ma ajutați cu un sfat pentru cum as putea acționa în situația în care ma aflu. Sunt în divort și minorul de 6 ani sta la mine. Avem o relație ... (vezi toată discuția)
Minor custodie comuna Desperados Desperados Buna ziua.Minor custodie comuna,domiciliu la mama.Mentionez ca aproape de cate ori suna si dorea sa vorbesca cu copilul acceptam mereu ba chiar dorea sa o ... (vezi toată discuția)