Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Comunicare cu parintele nerezident
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Comunicare cu parintele nerezident

Buna ziua!
Mama copilului nu vrea sa raspunda la intrebarile mele, numai prin telefon, insa prin telefon imi vorbeste foarte urat, injura, inchide telefonul, etc. Am si inregistrari cu aceste convorbiri. Prin SMS nu vrea sa-mi raspunda la nici o intrebare (intrebari strict despre copil).
Momentan sta copilul la bunici lui, la 80 km de oras, insa de la inceputul anului scolar vor sta iarasi undeva la oras sau in apropierea orasului, insa mama copilului nu vrea sa comunice absolut nimic despre locuinta, sau starea de sanatate.
Ce pot face? Pot cumva sa-l oblig sa-mi raspunda la intrebari?
Multumesc!
În primul rând, care este motivul pentru care sunteți nevoit să comunicați cu mama copilului dvs. telefonic ? Sunteți divorțați? Minorul este născut în afara căsătoriei? Pentru că, în oricare dintre situații, dacă nu există stabilit un program de relații personale cu minorul printr-o hotărâre judecătorească, această situație se poate să nu înceteze. Așa fiind, având în vedre relația tensionată pe careo aveți cu mama copilului dvs., se impune solicitarea unui program de relații personale cu minorul și stabilirea autorității parentale comune, pentru ca și dvs. să puteți face parte din viața copilului dvs.
Suntem despartiti si avem custodie comuna asupra copilului. Programul de vizitare este stabilit, insa nu stiu absolut nimic despre copil in afara acelui program...

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

În primul rând, care este motivul pentru care sunteți nevoit să comunicați cu mama copilului dvs. telefonic ? Sunteți divorțați? Minorul este născut în afara căsătoriei? Pentru că, în oricare dintre situații, dacă nu există stabilit un program de relații personale cu minorul printr-o hotărâre judecătorească, această situație se poate să nu înceteze. Așa fiind, având în vedre relația tensionată pe careo aveți cu mama copilului dvs., se impune solicitarea unui program de relații personale cu minorul și stabilirea autorității parentale comune, pentru ca și dvs. să puteți face parte din viața copilului dvs.