Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor custodie comuna

Buna ziua.Minor custodie comuna,domiciliu la mama.Mentionez ca aproape de cate ori suna si dorea sa vorbesca cu copilul acceptam mereu ba chiar dorea sa o scoata si in oras acceptam cu drag.Insa de fiecare ta cand el lua minorul la el nu mi raspundea la telefon sa vad ce face fetita.Acum a inceput din nou sa ma sune cand are el chef sa vorbeasca cu ea si nu i am dat.Mi a deschis proces motiv ca nu il las sa vb cu ea la tel.Mentionez ca in decizie scrie ca in programul de vizita trebuie sa pastreze legaturi cu ea.Ce se intampla daca nu i raspund la mesaje?nu i a cumparat copilului nicinun creion de cand a inceput scoala
Dna va sfătuiesc sa încercați sa vorbiți cu fostul soț despre nevoile copilului.
Și despre faptul ca și el trebuie sa va informeze despre copil,atunci când este la el.
Va sfătuiesc sa comunicați și sa nu continuați unul cu celalalt disputele,indiferent de cine greșește mai mult.
Exact cum a zis și Hristos :-Daca orb pe orb se vor ghida, amândoi vor cădea în groapa. "
Va asigur ca astfel de procesele vor continua de-a lungul dezvoltării copilului.
Iar astfel de procese costa bani, necesita timp și investie sufleteasca.

Cel mai bine este sa va concentrați pe creșterea copilului și nu pe disputa cu tatăl lui, chiar dacă acesta greșește și nu se dedica sau nu se interesează despre copil cum ar trebui.
Astfel nu va irosiți energia degeaba.
Pt ca nici una din instituții(Dgasp,sau altele), nu o sa va dea dreptate nici pt dumneavoastră nici pt el.

O zi plăcută

Desperados a scris:

Buna ziua.Minor custodie comuna,domiciliu la mama.Mentionez ca aproape de cate ori suna si dorea sa vorbesca cu copilul acceptam mereu ba chiar dorea sa o scoata si in oras acceptam cu drag.Insa de fiecare ta cand el lua minorul la el nu mi raspundea la telefon sa vad ce face fetita.Acum a inceput din nou sa ma sune cand are el chef sa vorbeasca cu ea si nu i am dat.Mi a deschis proces motiv ca nu il las sa vb cu ea la tel.Mentionez ca in decizie scrie ca in programul de vizita trebuie sa pastreze legaturi cu ea.Ce se intampla daca nu i raspund la mesaje?nu i a cumparat copilului nicinun creion de cand a inceput scoala

dragomirmihai87, utilizator
Are dreptul de a vorbi cu copilul la telefon.
In mod.normal instanta ii va da dreptate.
Probabil.se vor stabili anumite ore.

Faptul ca nu va raspunde la telefon cand este cu copilul este irelevant.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stimată doamnă, în primul rând citiţi cu atenţie sfatul domnului dragomirmihai87, este calea de urmat.
În ce priveşte convorbirile telefonice, sunt 2 probleme diferite: 1. EL are DREPTUL la relaţii personale cu copilul, 2. dvs. aveţi OBLIGAŢIA să-i asiguraţi acest drept.
Cât timp copilul e la EL. Tatăl NU are nici o obligaţie faţă de dvs., fiindcă dvs. aveţi numai obligaţii în legătură cu copilul şi nu drepturi, dreptul la relaţii personale este al tatălui cu copilul, nu al dvs. cu tatăl, chiar dacă vă interesaţi de copil.
Ce vârstă are copilul?
Dacă ştie să scrie, cumpăraţi-i un telefon sau sugeraţi tatălui să-i cumpere telefon copilului şi să relaţioneze cu el când copilul nu e la şcoală sau activităţi.
Răspundeţi-i la mailuri în modul cel mai prietenos cu putinţă, eventual dacă repetă aceleaşi întrebări, amintiţi-i că l-aţi informat şi în data de....Listaţi sms-urile, emailurile, să le aveţi la dosar.
Fetita are 7 ani.Am incercat sa l intteb de fetita cand a inceput scoala ce si cum cumparam si nu mi a raspuns.Eu cred ca chiar daca fetita e cu el am dreptul sa vorbesc cu ea sa vad ce face,nu?Eu m am mutat cu fetita din acel oras deoarece nu ma leaga nimic de acel.loc.Nu pot sa stau cu chirie intr un oras doar de dragul lui.Bineinteles ca am venit la parintii mei la tara.Eu sunt singura la parinti si am conditii mai bune decat la oras.Lucru ce il stie si el destul de bine ca si el a locuit aici.Fetita se simte foarte bine aici in aer liber mai ales ca are foarte multi copii cu care se poate juca.Eu mi am refacut viata am si un copilas de 8 luni,pur si simplu nu ma lasa sa traiesc linistita.Acum mi a facut proces ca motiv ca fata nu traieste in conditii bune,ca o vrea la el sa o creasca maicasa,imi cere pensie alimentara si mai scrie ca eu ma cert cu respectivul sot iar fata este socata,si ca oblig fetita sa i zica tata rrspectivului.Mentionez ca eu niciodata nu mi.am obligat copilul sa i zica tata,face ce simte,plus ca el o duce la scoala,el.merge uneori la sedinte,cu noi merge la film,piscina etc.El nu a dus o niciodata decat la maicasa la tara unde toata lumea o i fluenteaza si o intreaba din ce traim si de unde are mami bani?daca o cert...etc

Am vazut mai sus ca eu ca mama nu am drepturi....unde scrie ca o mama nu are nici un drept fata de copilul ei?si doar obligatii(obligatia de a suporta sa vad cum.copilul meu este influentat negativ despre mama sa.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Stimată doamnă, nu scrie nicăieri că nu aveţi aveţi drepturi, în schimb scrie că minorul are dreptul să întreţină relaţii personale cu persoanele faţă de care a dezvoltat relaţii de ataşament şi mai scrie că părintele la care copilul locuieşte are obligaţia să încurajeze relaţia părinte-minor; mai departe, scrie că părintele care nu locuieşte cu minorul are dreptul la relaţii personale cu copiii săi.
Din experienţă, vă spun că domnul poate să nu se prezinte la program niciodată, nu aveţi cum să-l obligaţi şi nici nu poate fi sancţionat, dar dacă dvs. nu sunteţi acasă în intervalul programului, de 2 ori, este încălcarea repetată a măsurilor de încredinţare a minorului şi răspundeţi penal.
Pentru procesul demarat de el, asiguraţi-vă cu martori, care să declare ceea ce aţi scris mai sus:fetiţa are mulţi prieteni, este fericită că are un frăţior. când vine de la tata este supărată că tata o interoghează despre mama şi bunici, mai scrieţi câteva mailuri prin care să-l informaţi că fata e bine sau că e răcită sau că merge la dansuri sau la înot, etc, păstraţi-le , păstraţi şi răspunsurile.
Faptul că nu vă răspunde la telefon când fata e la el este nesimţirea lui, dar, la fel, nu-l puteţi penaliza.Eventual când nu vă răspunde, scrieţi sms.Încercaţi ca toate interacţiunile cu el să le faceţi în scris. Reproşaţi-i în scris dacă nu vă răspunde.
Martonze, utilizator