Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... subantrepriza
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

subantrepriza

la un contract de subantrepriza cine este obligat sa raspunda de viciile ascunse ale constructiei ? antreprenorul sau sub antreprenorul ?
care este termenul pt care se raspunde de vicii ascunse ?
Nu stiu ce lucrari executati dar doi ani de regula este garantia pt finisaje. Pt structura de rezistenta, garantia este pe durata de viata a cladirii. Eu am o exprimare profana, d-l legalmgm sintetizand de fapt situatia executantilor.
ENGFULL a scris:

cu alte cuvinte nu e nimic in neregula daca in contractul de subantrepriza exista prevederea ca subantreprenorul raspunde de viciile ascunse ...
numai ca in contractul "meu"scrie ca pe o perioada de 2 ani

Mai intai repet si eu intrebarea andreei.. e vorba de constructii?

Si apoi mai am o intrebare..
In contractul de subantrepriza, raspunderea subantrepenorului fata de antrepenor este limitat la 2 ani?
In cazul asta s-a spus corect, ca prevederile legale sunt imperative, astfel incat limitarea raspunderii nu are efecte!

Insa daca e vorba de o raspundere directa subantrepenor-client, asta e o raspundere suplimentara, pe langa cea legala aratata mai sus... o chestie pozitiva as zice eu...