Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum da un judecator o sentinta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum da un judecator o sentinta

nu am mai scris de mult pentru ca am foarte multe nelamuririi in legatura cu justitia noastrasi foarte multe intrebari.Prima inrebaree cea de sus cum da un judecator o sentinta in doua cazuri unul de tentetiva de omor si condamna la 7,jumate si celalalt de omor deasebit de grav la 8,jumate .Nu pot intelege cum pentru o gresala se face incdrarea la tentativa de omor si nu se ia in calcul ca inculpatul a fost provocat de victima si lovit primul cu o bita.Victima are 23 zile medico legal si inculpatul 9 zile poate lipsa unui avocat platit la ICCJ.Ce se mai poate face in cazul incare a fost mai multe persoane la locul faptei adica a fost o incaierare se poate ataca decizia iccj sau se poate cere revizuirea dosarului.va multumesc celor car vor avea amabilitatea de a-mi raspunde Inca nu e decizia redactata sentinta pusa in aplicare la 06.04.09.
Judecatorul este suveran.
In situatia in care apreciati solutia nedreapta.sau in contradictie cu probele,aveti la indemana caile extraordinare.
Pentru eventuala promovare cale de atac,este imperios necesar anagajare aparator specialist care ,dupa analizarea documentelor ,poate sa se edifice si sa va comunice eventualele sanse de schimbare a hotararii in favoarea partii nemultumite
Acest lucru il stiu si eu dar eu v-am intrebat pentru ca nu stiu cum se poate da aproape aceeasi sentinta si pentru un omor va multumesc ptr raspuns dar sint intr-o situatie foarte urita si foarte grea.Am angajat un avocat si sper din tot sufletul sa poata face ceva momentan asteptam redactarea deciziei de aproape 6 luni mai ales ca domnii judecatorii mai fac cite un miting,protes sau ce o mai vrea. Si va da-ti seama cit o sa mai dureze daca se va ajunge la proces din nou termina pedepsa.MULTUMESC:((
Aspectele si elementele in baza carora se pronunta o hotarare care vizeaza in general o fapta,sunt conditionate de experienta magistratului,afinitatea /aversitatea si se bazeaza pe elementele si indiciile individuale ale faptei respective.
In raport de infractiune este o povara grea ,care greu poate fi exprimata in cuvinte.
Succes pentru evidentierea in decizie a unor aspecte si elemente a caror atacare sa conduca la dispunerea unei pedepse justificate.
mimi28 a scris:

nu am mai scris de mult pentru ca am foarte multe nelamuririi in legatura cu justitia noastrasi foarte multe intrebari.Prima inrebaree cea de sus cum da un judecator o sentinta in doua cazuri unul de tentetiva de omor si condamna la 7,jumate si celalalt de omor deasebit de grav la 8,jumate .Nu pot intelege cum pentru o gresala se face incdrarea la tentativa de omor si nu se ia in calcul ca inculpatul a fost provocat de victima si lovit primul cu o bita.Victima are 23 zile medico legal si inculpatul 9 zile poate lipsa unui avocat platit la ICCJ.Ce se mai poate face in cazul incare a fost mai multe persoane la locul faptei adica a fost o incaierare se poate ataca decizia iccj sau se poate cere revizuirea dosarului.va multumesc celor car vor avea amabilitatea de a-mi raspunde Inca nu e decizia redactata sentinta pusa in aplicare la 06.04.09.

Era bine daca avea avocat ales.
E foarte greupt instanta sa inteleaga exact toate aspectele atata timp cat apararea nu releva si ea ceea este relevant.Este foarte multa munca in anumite cazuri si avocatul din oficiu nu ar putea face fata chiar daca ar vrea.

Daca e vorba de provocare si nu de l ipsa vinovatiei nu aveti sanse.:(

avocat Claudiu Lascoschi
Era bine daca va reprezenta un avocat angajat si nu din oficiu. Poate era mai interesat de caz. Stiti ca profesia este liberala. Intr-un proces penal de tentativa de omor si si omor deosebit de grav.
La o solutie data judecatorul este suveran.
Va sfatuiesc ca, totusi, in situatia in care apreciati solutia nedreapta sau in contradictie cu probele din dosar, aveti la indemana caile de atac. Asa cum spuneam trebuie sa va angajati un avocat "bun".
Succes!