Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum da un judecator o sentinta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum da un judecator o sentinta

nu am mai scris de mult pentru ca am foarte multe nelamuririi in legatura cu justitia noastrasi foarte multe intrebari.Prima inrebaree cea de sus cum da un judecator o sentinta in doua cazuri unul de tentetiva de omor si condamna la 7,jumate si celalalt de omor deasebit de grav la 8,jumate .Nu pot intelege cum pentru o gresala se face incdrarea la tentativa de omor si nu se ia in calcul ca inculpatul a fost provocat de victima si lovit primul cu o bita.Victima are 23 zile medico legal si inculpatul 9 zile poate lipsa unui avocat platit la ICCJ.Ce se mai poate face in cazul incare a fost mai multe persoane la locul faptei adica a fost o incaierare se poate ataca decizia iccj sau se poate cere revizuirea dosarului.va multumesc celor car vor avea amabilitatea de a-mi raspunde Inca nu e decizia redactata sentinta pusa in aplicare la 06.04.09.
Va multumesc , nu stiu nici eu prea multe din dosar decit faptele ce mi-a spus nepotul meu care se afla inchis.Problema e ca nici el nu stie ce e in dosar ptr ca nu a fost lasat sa vada. Totul a pornit din cauza unui prieten care avea un conflict mai vechi cu victima.Au plecat la discoteca si aici victima care avea chef de scandal a pus ochii pe prietenul nepotului meu aavut loc un schimb de pumni si a plecat acasa ,cu masina prietenului.Pe drum prietenul a oprit la o ruda nestiind ca victima avea sa vina dupa ei cu inca citiva insi nu a apucat bine sa se dea jos din masina ca victima avea o bita si la lovit pe nepotul meu in cap,prietenul lui a luat o prajina si a lovit victima in spate ,in momentul cind la lovit pe nepotul meu el a cazut jos linga masina agasit un briceag sau ceva taios in torpedou si cind s-a intors victima din lovitura primita a cazut peste el si la intepat in parte toracica dupa cite stiu eu,nu stiu cit de grav a fost pentru ca la o luna de zile a plecat la munca,poate ca avea ceva leziuni caci cu citeva zile a fost implicat intr-un accident pe autostrada Bucuresti-Pitesti intr-un carambol de masinii care s-a soldat cu un decedat si stiu sigur ca victima a accidentat un baiat care einvalid acum si ma gindesc ca tot scandalul cu nepotul meu si prietenul lui nu aurmarit decit bani ,la spital le-a cerut 10,000 euro sa nu depuna plingere pe urma eu m-am dus la ei acasa si mi-a cerut sa-i dea 200,000 milioane pe care nepotul meu nu avea de unde sa-i de caci nu are tata a fost crescut de mine sintmatusa din partea mameiDar cu imprumut si alte eforturi ii dedea partea lui de 100,000 milioane dar tatal prietenului nu a vrut pentru ca mi-a zis ca el il baga in puscarie pe nepotul meu si sa nu ma mai bag eu ,atunci i-am spus nepotului meu care nu m-a crezut pentru ca el credea in aceasta persoana ca in tatal lui.Poate influienta s-au prostia la impins sa lase totul pe mina acestui om a muncit in firma lui de la virsta de 14 ani si a ajuns la inchisoare pentru o gresala caci nu avea nimic cu victima nu era el i joc dar a sarit pentru cine nu atrebuit.La tribunal prietenul e martor nici decum complice sa-u ceva el a fost decit spectator,desi ia dat victimei daune morale 50.000 milioane lei si nu stiu in ce calitate Eu va spun ce stiu pentru ca sint terminata psihic mai ales ca a fost arestat la o luna dupa ce ia nascut sotia si mai avea o luna sa se cunune legal va da-ti seama cum sint A fost mintit de avocati care lau aparat la giurgiu ca are avocat pe curtea de apel bucurest si el era plecat in italia cind s-a dat sentinta cind a venit deja recursul era facut de tatal prietenului la iccj deci acest om s-a tinut de cuvint si la bagat la puscarie ii oprea bani ca lucra la el are o firma de constructii ca da la avocatii si el nu a avut decit avocat din oficiu pe ambele curtii din bucuresti .Nu stiu cum sa mai facem pentru ca avocata ne-a spus ca are sanse dar va da-ti seama pe criza asta si cit timp o sa mai dureze redactarea deciziei e de asteptat foarte mult timp. Poate e o prostie ca intreb asa ceva dar daca judecatorul cind redacteaza decizia poate din prea mult stres nu a vazut dosarul si acum da peste ceva care sa zicem e in favoare nepotului meu se mai poate schimba ceva am vazut decizii redactate si acolo se motiveaza sentintele sau acum totul e batut in cuie pin cind nu facem noi revizuirea dosarului ,ma scuzati si va multumesc inca o data:((