Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot determina ApaNova să-și mute o țeavă de pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot determina ApaNova să-și mute o țeavă de pe proprietatea mea? Din cauza acelei țevi nu pot construi un imobil

Buna seara,
cum pot rezolva mai repede urmatoarea problema:
detin o casa pe care vreau sa o demolez
am un certificat de urbanism eliberat de Primaria sector 3 in care mi se da acord sa demolez si sa construiesc un imobil .... si cand am inceput sa depun proiectul pentru avizare ... la una dintre utilitati ... mai concret Apa Nova .... descopar ca teava de apa rece care face alimentarea intre doua blocuri este pe terenul meu (sub casa) la nu stiu ce adancime .... motiv pentru care mi s-a respins avizul
intrebarea mea este cum pot determina Apa Nova sa isi mute teava de pe proprietatea mea si sa imi dea avizul necesar pentru autorizatia de constructie ????
In situatia in care eu angajez o firma agreeata Apa Nova sa imi execute aceasta lucrare ,,, cine trebuie sa suporte costurile? .... le suport eu si ulterior sa ii dau in judecata pentru a mi le recupera????
Admin, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc ....
cam cat ar dura un astfel de proces si care ar fi costurile????
nu avem posibiltatea de a modifica si muta constructia in alta parte a terenului pentru ca sunt obligata in cerificatul de urbanism sa am anumite retrageri ....
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua ...
Terenul si casa au fost cumparate acum 13 ani , far a mi se aduce la cunostinta despre existenta conductei.
Am un aviz negativ de la Apa Nova in care mi se spune care sunt distantele legale pe care trebuie sa le respect si ca pot efectua aceasta lucrare pe cheltuiala mea .