avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota indiviza, drept de folosință
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota indiviza, drept de folosință

Am un apartament la mezanin,fara balcon,fara spatii de depozitare.In contractul de vnzare cumparare scrie ca am in propietate cota indiviza din spatiile comune.De curind am aflat ca unii locatari si chiar nelocatari din bloc,au in folosinta diferite spatii .As dori sa aflu daca eu am dreptul la un spatiu de depozitare ,avind in vedere ca toti platim impozit pe spatiile comune
Ultima modificare: Luni, 28 August 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:11, 28 August 2017


Cota indiviza este o valoare conditionata de suprafata apartamentului dar care nu este concret identificata in partea comuna de imobil,parte comuna care este calea de acces,
subsol,terasa,ghene gunoi,uscatorii,etc
Dv aveti aceleasi drepturi si obligatii ca restul proprietarilor din imobil -fara alte privilegii
Conform dispozitii in vigoare,proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spatiul subteran la bloc stresulet stresulet Personal as considera ca spatiul subteran al unui bloc de locuinte, unde se pot face boxe cu folosinta individuala, face parte din \"cota indiviza\" a ... (vezi toată discuția)
Parti comune in bloc ContSters303335 ContSters303335 Buna ziua, Am si eu o intrebare in legatura cu partile comune ale unui bloc. -subsolul blocului daca nu este prevazut cu boxe dar o parte din ... (vezi toată discuția)
Dependintele comune ale imobilului sdg73 sdg73 Buna seara, prin contractul de vanzare cumparare la apartamentul meu am atribuita si o suprafata totala de 1,15% din partile si dependintele comune ale ... (vezi toată discuția)