Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota indiviza, drept de folosință
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota indiviza, drept de folosință

Am un apartament la mezanin,fara balcon,fara spatii de depozitare.In contractul de vnzare cumparare scrie ca am in propietate cota indiviza din spatiile comune.De curind am aflat ca unii locatari si chiar nelocatari din bloc,au in folosinta diferite spatii .As dori sa aflu daca eu am dreptul la un spatiu de depozitare ,avind in vedere ca toti platim impozit pe spatiile comune
Admin, administrator

Cota indiviza este o valoare conditionata de suprafata apartamentului dar care nu este concret identificata in partea comuna de imobil,parte comuna care este calea de acces,
subsol,terasa,ghene gunoi,uscatorii,etc
Dv aveti aceleasi drepturi si obligatii ca restul proprietarilor din imobil -fara alte privilegii
Conform dispozitii in vigoare,proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari