Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit ramas dupa parintele decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit ramas dupa parintele decedat

Buna ziua
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra cu niste sfaturi. Mama mea a decedat acum o luna de zile si a ramas in urma ei un credit de nevoi personale de 4000 de ron. Creditul nu era incheiat cu garantie, asigurare de viata sau codebitor. Avand in vedere ca nu se va deschide nici o succesiune dupa mama mea, eu pot fi obligata de banca sa ii platesc datoria? Mai doresc sa spun ca mama imi cedase apartamentul in urma cu ceva timp prin contract de vz cu uzufruct. Dupa moartea ei am intrat in drepturi. Deci, eu pot fi obligata de banca sa ii platesc datoria avand in vedere ca nu se va deschide nici o succesiune? Astept sfaturile dvs. Va multumesc mult. Elena M
Succesiunea se accepta preluând drepturile și obligațiile defunctului. Nu acceptati mostenirea, nu preluati așadar nici obligații. Răspuns NU ,banca nu se poate îndrepta împotriva dvs.
~ Conținut șters la cerere ~
Vamultumesc mult pentru raspunsuri. Va doresc o zi minunata!