Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Deces/credit de nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Deces/credit de nevoi personale

Buna ziua.

In urma cu 2 luni a decedat mama, la data decesului avand un credit de nevoi personale fara giranti sau codebitori, fara ipoteca si cu asigurare in caz de deces prin accident.
Mentionez ca pana in acest moment nu am dezbatut succesiunea (mostenitori am fi doar eu si tata, dar neavand active semnificative de mostenit).
Mama a avut cancer.
Motivul pentru care a facut acest credit a fost de a restitui o parte din datoriile pe care le acumulase pt. operatii si pentru a plati tratamentele pe care le mai avea de facut.
Tata nu are nici un venit, iar eu sunt la inceput de drum si am un credit pentru locuinta astfel incat nici unul din noi nu putem duce creditul mai departe (iar avand in vedere scopul creditului...).
Am inceput sa primim instiintari si notificari de la banca.

Ce imi recomandati in aceasta situatie? Sa dezbatem succesiunea si sa o acceptam sub beneficiu de inventar? Exista alta alternativa?

Inainte de va lamuri ce aveti de facut cu mostenirea, revedeti clauzele contractului de asigurare si adresati-va firmei de asigurari, aratandu-le problema dvs.
Daca asigurarea e operationala, solicitati un formular al anexeri 24 de la primarie si dovediti cine sunt mostenitorii.
Doinita Stingaciu, Avocat
Nu este important daca ati dezbatut sau nu mostenirea ci daca ati acceptat-o sau nu. Acceptarea mostenirii este o manifestare de vointa a succesibilului prin care acesta isi ia calitatea (si devine) de mostenitor. Acceptarea sub beneficiul de inventar este o varianta daca nu stiti cat este activul si cat este pasivul. De asemenea poate fi o varianta daca unele elemente din activ sau din pasiv nu sunt tocmai clare (de exemplu valorile unor bunuri sau cuantumul exact al unor datorii cu tot cu eventualele penalitati).
Trebuie vazut ce fel de bunuri mai avea defuncta si vazut daca nu cumva renuntarea la mostenire va aduce prejudicii mai mari. Daca defuncta d-voastra mama nu a avut bunuri importante mergeti la un notar si faceti cate o declaratie de neacceptare a mostenirii si trimiteti-o apoi bancii.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
u.b.i.k. a scris:

Nu este important daca ati dezbatut sau nu mostenirea ci daca ati acceptat-o sau nu. Acceptarea mostenirii este o manifestare de vointa a succesibilului prin care acesta isi ia calitatea (si devine) de mostenitor. Acceptarea sub beneficiul de inventar este o varianta daca nu stiti cat este activul si cat este pasivul. De asemenea poate fi o varianta daca unele elemente din activ sau din pasiv nu sunt tocmai clare (de exemplu valorile unor bunuri sau cuantumul exact al unor datorii cu tot cu eventualele penalitati).
Trebuie vazut ce fel de bunuri mai avea defuncta si vazut daca nu cumva renuntarea la mostenire va aduce prejudicii mai mari. Daca defuncta d-voastra mama nu a avut bunuri importante mergeti la un notar si faceti cate o declaratie de neacceptare a mostenirii si trimiteti-o apoi bancii.

Cum se cuantifica valoarea bunurilor detinute in comun cu tatal meu? (aparate electrocasnice) Sunt acestea relevante? Faptul ca tata evident continua sa le foloseasca reprezinta o acceptare tacita a succesiunii? Dar faptul ca eu si tata am primit pensia de boala conform unei adeverinte pentru luna in care mama a murit?
Daca e vorba numai de aparatura electrocasnica si de primirea pensiei atunci
nici primirea pensiei si nici folosirea aparaturii nu reprezinta o acceptare a mostenirii pentru ca aceasta se considera facuta doar in urma unor acte pe care succesibilul le putea face doar in calitate de mostenitor iar aparatura a fost folosita ca proprietar (chiar daca nu este unic).
Valoarea bunurilor este valoarea acestora la pretul pietei.
Mergeti la notar si dati fiecare cate o declaratie prin care sa aratati ca nu ati acceptat mostenirea. Depuneti apoi declaratia la banca.
u.b.i.k. a scris:

Daca e vorba numai de aparatura electrocasnica si de primirea pensiei atunci
nici primirea pensiei si nici folosirea aparaturii nu reprezinta o acceptare a mostenirii pentru ca aceasta se considera facuta doar in urma unor acte pe care succesibilul le putea face doar in calitate de mostenitor iar aparatura a fost folosita ca proprietar (chiar daca nu este unic).
Valoarea bunurilor este valoarea acestora la pretul pietei.
Mergeti la notar si dati fiecare cate o declaratie prin care sa aratati ca nu ati acceptat mostenirea. Depuneti apoi declaratia la banca.

va multumesc pentru sfaturile acordate