Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru creșterea copilului

Buna seara.As dori sa stiu daca fiind in concediu pentru crestera copilului si am optat deja pentru cei 2 ani,ma pot intoarce mai repede la munca si daca beneficiez de indemnizatia de insertie de 531ron.Precizez ca am 9 luni de cand sunt in concediu pentru cresterea copilului.Va multumesc
Va puteti intoarce mai devreme la munca. Stimulentul de insertie are o valoare de 650 lei, in prezent.
Daca revenirea la munca se face cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 3 ani, atunci veti primi stimulent de insertie pans cand copilul implineste varsta de 3 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Trebuie facuta o cerere catre cineva in acest sens?
Cererea de revenire se depune la angajator.

Cererea de acordare a stimulentului si actele necesare se depune la primaria in raza careia domiciliati.