avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru creșterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru creșterea copilului

Buna seara.As dori sa stiu daca fiind in concediu pentru crestera copilului si am optat deja pentru cei 2 ani,ma pot intoarce mai repede la munca si daca beneficiez de indemnizatia de insertie de 531ron.Precizez ca am 9 luni de cand sunt in concediu pentru cresterea copilului.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:59, 31 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va puteti intoarce mai devreme la munca. Stimulentul de insertie are o valoare de 650 lei, in prezent.
Daca revenirea la munca se face cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul varsta de 3 ani, atunci veti primi stimulent de insertie pans cand copilul implineste varsta de 3 ani.
Ultima modificare: Marți, 29 August 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Trebuie facuta o cerere catre cineva in acest sens?
Cererea de revenire se depune la angajator.

Cererea de acordare a stimulentului si actele necesare se depune la primaria in raza careia domiciliati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renunțare la concediul de creștere a copilului înainte de termen: poate intra în ccc celălat părinte? se primește stimulent de inserție în acest caz? ovit ovit Bună ziua! Dacă până în prezent beneficiez de concediu de creștere copil în calitatea de tată și sot...pot sa renunt la dreptul meu si sa revin la ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie vs. luna tatalui Kazfer Kazfer Copilul implineste 2 ani la data de 01.09.2017. Mama se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, pana la data de 01.08.2017, ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie holira holira Daca am optat pt. a sta acasa in CCC 2 ani, as putea sa ma intorc la servici ( invatamant superior) mai devreme? in cazul in care raspunsul este afirmativ, ... (vezi toată discuția)